upjpii-logo.png

krolowa_jadwiga_650_-_poziom75.png


Duch pokory w życiu Świętej Jadwigi

 

K: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
W: Amen. 

Wprowadzenie
Panie Jezu, w ósmym dniu Nowenny pragniemy rozważać ducha pokory w życiu św. Jadwigi Królowej i prosić Cię, przez jej wstawiennictwo, o potrzebne nam łaski. 

Modlitwa do Ducha Świętego
Duchu Święty, prosimy Cię, otwórz nasze serca na działanie łaski, udziel nam ducha pokory, ukształtuj nasze serca na podobieństwo tej, która przez życie pokorne podobała się Bogu. Uzdolnij nas do słuchania teraz słów Pisma Świętego.

Tekst biblijny
(Rz 12, 16b) Nie gońcie za wielkością, lecz niech was pociąga to, co pokorne! 

Chwila ciszy

Rozważanie
Pokora jest cnotą, która świadczy o obecności cnót teologalnych i moralnych. Pomaga żyć w prawdzie. Ufna pokora stawia nas w świetle komunii z Ojcem i Jego Synem Jezusem Chrystusem oraz w komunii z innymi (KKK 2631).

W czynach św. Jadwigi jaśniała postawa służebnicy Boga. Tej postawy uczyła się prawdopodobnie ze słuchania. Profesor Andrzej z Kokorzyna powiedział: „Była obrazem pełnym pokory oraz przewyższała żarliwością, którą miała dla Słowa Bożego, pierwsza i ostatnia najpokorniejsza zasiadała dla jego słuchania”. Wpatrując się w krzyż, uczyła się królowania od Chrystusa królującego z tronu krzyża. Jej czyny naznaczone troską o innych świadczą o jej wewnętrznym ukształtowaniu służebnej postawy. Możemy powiedzieć, że w jej sercu była głęboka świadomość królowania nad wszystkim Boga, dawcy wszelkiej władzy, bez którego nic nie możemy uczynić. Od Ukrzyżowanego uczyła się mądrości królowania, czyli służenia.

Takiego królowania, które nie jest dysponowaniem innymi z wysokości tronu, ale królowaniem na wzór Chrystusa umywającego uczniom nogi, nawiedzającego chorych, cierpiących, głodnych, nagich, pocieszającego smutnych, dodającego odwagi zrozpaczonym.

Jan Paweł II w homilii w czasie Mszy świętej kanonizacyjnej powiedział: „Najgłębszym rysem jej krótkiego życia, a zarazem miarą jej wielkości, jest duch służby. Swoją pozycję społeczną, swoje talenty, całe swoje życie prywatne całkowicie oddała na służbę Chrystusa, a gdy przypadło jej w udziale zadanie królowania, oddała swe życie również na służbę powierzonego jej ludu”.

Święta Jadwigo, naucz nas pokory.

Wezwania do św. Jadwigi Królowej
  • św. Jadwigo, wyznająca wiarę czynami, módl się za nami
  • św. Jadwigo, umacniająca nadzieją
  • św. Jadwigo, rozpalająca miłością
  • św. Jadwigo, dzieląca się roztropnymi radami
  • św. Jadwigo, zatroskana o sprawiedliwość
  • św. Jadwigo, znosząca mężnie przeciwności
  • św. Jadwigo, świadcząca o potrzebie umiaru
  • św. Jadwigo, wnosząca pokój
  • św. Jadwigo, pokorna Służebnico Boga.

Modlitwa końcowa
K: Boże, który św. Jadwigę Królową obdarzyłeś duchem pokory, daj i nam kształtować życie w duchu ewangelicznej prostoty, a przez jej wstawiennictwo udziel nam łaski, o którą w tej nowennie prosimy. Przez Chrystusa Pana Naszego.
W: Amen.

Błogosławieństwo

 

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png