W dniu 14 października 2006 r. w Krakowie zawiązała się Rodzina Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej. 8 czerwca 2007 r. w 10. rocznicę kanonizacji Królowej Jadwigi odbył się w Krakowie I Zjazd Rodziny Szkół Jadwiżańskich, w którym uczestniczyło blisko dwa tysiące osób z 44 szkół. W tym roku spotkamy się po raz 17. Parafia Archikatedralna pw. św. Stanisława B.M. i św. Wacława M. w Krakowie oraz Zarząd Rodziny Szkół Świętej Jadwigi Królowej współpracują od 2006 r., czyli od czasu zawiązania się Rodziny Szkół im. Św. Jadwigi Królowej.
W 10. rocznicę kanonizacji Królowej Jadwigi. W uroczystości uczestniczyło blisko dwa tysiące osób z 44 szkół z całej Polski. Od tej pory corocznie do katedry wawelskiej przybywają dzieci i młodzież ze szkół noszących imię Pani Wawelskiej, by pokłonić się Patronce, jak również by uczestniczyć w spotkaniu integracyjnym w ogrodach Krakowskiego Seminarium Duchownego przy suto zastawionych stołach, dzięki gościnności i hojności Proboszcza Archikatedry Wawelskiej.
Rodzina szkół działa już ponad osiemnaście lat. Łączy je dążenie do bliższego poznania Patronki i wychowania młodego pokolenia w duchu wartości przez Nią reprezentowanych. Inicjatywy Rodziny wpisują się w kontekst budowy wspólnoty, by razem przyczyniać się do wzbogacenia oferty programowej szkół, tworzenia niepowtarzalnego klimatu w społecznościach szkolnych i uzyskiwania wsparcia oraz kontaktów krajowych i międzynarodowych niedostępnych dla szkół działających w pojedynkę.
Strona www Szkół im. św. Jadwigi Królowej
Jedną z inicjatyw jest organizowany przez Parafię Archikatedralną pw. św. Stanisława B.M. i św. Wacława M. w Krakowie oraz Radę Rodziny Szkół Świętej Jadwigi Królowej
VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej
pod hasłem „Jadwiga - Król”
Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań historycznych, w szczególności wiedzy dotyczącej postaci Świętej Jadwigi Królowej oraz epoki, w której żyła, czerpanie z wielkiego dziedzictwa narodowego, jakim jest katedra wawelska, a także pogłębianie świadomości narodowej i kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży.
Organizowany już po raz siódmy konkurs, adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich w całej Polsce. Pierwsze edycje były skierowane do szkół im. św. Jadwigi Królowej. Konkurs odbywa się w trzech etapach: szkolnym, rejonowym i ogólnopolskim. Pierwsze dwa są sprawdzianem wiedzy i odbywają się na terenie szkół. Ostatni etap organizowany jest w Krakowie i ma formę turnieju szkolnych drużyn, gdzie reprezentanci szkół walczą o nagrodę główną, czyli Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej.
Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego organizacja jest oceniana przez uczestników bardzo wysoko. W poprzednich edycjach udział wzięło:
Nasze działania mają poparcie i pomoc małopolskich władz oświatowych oraz kościelnych. Patronat nad konkursem od czterech lat sprawują m.in. Małopolski Kurator Oświaty p. Barbara Nowak, Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski oraz JM Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała.
Zwycięzcy w kategorii szkół średnich otrzymują od JM Rektora UPJPII indeks na dowolny kierunek Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Parafia Archikatedralna pw. św. Stanisława B.M. i św. Wacława M. w Krakowie corocznie zabezpiecza miejsce, środki na organizację konkursu oraz nagrody dla szkół i uczestników. Szkoły otrzymują wyróżnienia w postaci Lilii Andegaweńskich (Złote, Srebrne i Brązowe), uczniowie – dyplomy, nagrody rzeczowe i kilkudniową wycieczkę do miejsc związanych ze św. Jadwigą Królową lub Jagiellonami. Laureaci konkursu (I–III miejsce) wraz z opiekunami zwiedzili: Budapeszt (2018), Wilno (2019), Gniezno (2021), Biecz i okolice (2022), Budapeszt (2023).
Kolejną inicjatywą Rodziny Szkół skierowaną do uczniów szkół podstawowych jest
II Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Królowa Jadwiga Andegaweńska”
organizowany przez Parafię Archikatedralną pw. św. Stanisława B.M. i św. Wacława M. w Krakowie, Konsulat Generalny Węgier w Krakowie oraz Radę Ogólnopolskiej Rodziny Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej we współpracy z Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága w Vác.
Celem konkursu jest podkreślenie i uhonorowanie przyjaźni pomiędzy Polską i Węgrami, jak również poznawanie postaci świętej Jadwigi z rodu Andegawenów oraz epoki w której żyła przez dzieci i młodzież zarówno w kraju jak zagranicą. Konkurs organizowany w Polsce i na Węgrzech ma również za zadanie tworzenie nowych więzów między młodym pokoleniem z obu krajów. W pierwszej edycji Konkursu Plastycznego wzięło udział 99 uczniów w kategorii 0–III oraz 130 uczniów w kategorii IV–VIII. Z obu kategorii wpłynęło 229 prac.