upjpii-logo.png

krolowa_jadwiga_650_-_poziom75.png


Cnota roztropności w życiu Świętej Jadwigi

 

K: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
W: Amen. 

Wprowadzenie
Panie Jezu, w czwartym dniu Nowenny pragniemy rozważać cnotę roztropności w życiu św. Jadwigi Królowej i prosić Cię, przez jej wstawiennictwo, o potrzebne nam łaski.

Modlitwa do Ducha Świętego
Duchu Święty, prosimy Cię, otwórz nasze serca na działanie łaski, udziel nam daru  roztropności, ukształtuj nasze serca na podobieństwo tej, która przez życie pełne roztropności podobała się Bogu. Uzdolnij nas do słuchania teraz słów Pisma Świętego, by serca nasze otworzyły się na pogłębienie tajemnicy roztropności. 

Tekst biblijny
(Mt 10, 16) Oto ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!

Chwila ciszy 

Rozważanie
Roztropność jest cnotą kardynalną, która uzdalnia rozum praktyczny do rozeznawania, w każdej okoliczności, naszego prawdziwego dobra i do wyboru właściwych środków do jego pełnienia (KKK 1806).

Ileż roztropności można zobaczyć w życiu św. Jadwigi w pertraktacjach, które prowadziła w sprawach zaprowadzenia czy dochowania pokoju, nie siłą, lecz sposobem, rozmową, łagodnością. Stanisław ze Skalbmierza tak o niej zaświadczył: „Widzieliśmy, jak roztropną była w radzie, jak «przewidującą» w przedsięwzięciach, z jaką gorliwością starała się zachować wszystko, co umacniało potęgę Korony Polskiej”. Jej roztropność zauważamy nie tylko w sprawach dotyczących pokoju, ale także we wszystkich sprawach związanych z troską o rozwój narodu sobie powierzonego.

Ojciec Święty Jan Paweł II w słowach homilii w czasie kanonizacji św. Jadwigi tak o niej powiedział: „Z jasnością, która po dzień dzisiejszy oświeca całą Polskę, wiedziała, że tak siła państwa, jak siła Kościoła mają swoje źródło w starannej edukacji narodu; że droga do dobrobytu państwa, jego suwerenności i uznania w świecie wiedzie przez prężne uniwersytety. Dobrze też wiedziała Jadwiga, że wiara poszukuje zrozumienia, że wiara potrzebuje kultury i kulturę tworzy, że żyje w przestrzeni kultury. I nie szczędziła niczego, aby ubogacić Polskę w całe duchowe dziedzictwo zarówno czasów starożytnych, jak i wieków średnich. Nawet swoje królewskie berło oddała Uniwersytetowi, sama zaś posługiwała się pozłacanym drewnianym. Za życia nie królewskie insygnia, ale siła ducha, głębia umysłu i wrażliwość serca dawały jej autorytet i posłuch”.

Święta Jadwigo, naucz nas roztropnych wyborów, które będą zdolne dobro wspólne przenosić ponad własne.

Wezwania do św. Jadwigi Królowej
  • św. Jadwigo, wyznająca wiarę czynami, módl się za nami
  • św. Jadwigo, umacniająca nadzieją
  • św. Jadwigo, rozpalająca miłością
  • św. Jadwigo, dzieląca się roztropnymi radami
  • św. Jadwigo, zatroskana o sprawiedliwość
  • św. Jadwigo, znosząca mężnie przeciwności
  • św. Jadwigo, świadcząca o potrzebie umiaru
  • św. Jadwigo, wnosząca pokój
  • św. Jadwigo, pokorna Służebnico Boga.

Modlitwa końcowa
K: Boże, który w roztropnym działaniu św. Jadwigi Królowej objawiłeś swoją troskę o pokój w ludzkich sercach zwaśnionych narodów, uczyń i nas orędownikami pokoju, a przez jej wstawiennictwo udziel nam łaski, o którą w tej nowennie prosimy. Przez Chrystusa, Pana Naszego.
W: Amen.

Błogosławieństwo

 

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png